Thursday, June 30, 2005

Döbbenet

Drámai érzés, hangulat ragadott magával, amikor a MNO brüsszeli tudósításának címét megláttam: Döbbenet Brüsszelben”. A dráma és az izgalom csak fokozódott, ahogy az első sorokat kezdtem olvasni:

„……..A hároméves átmeneti költségvetés ötlete felháborította a parlamenti képviselők nagy részét – hangsúlyozta Surján László néppárti EP-képviselő, a költségvetési bizottság tagja. Surján kifejtette ……”

Gondoltam, megnézem már mekkora visszhangja volt ennek a kijelentésnek a nagyvilágban. A GoogleNews-keresőjébe be is írtam azon nyomba „Surjan”-t. Harminckilenc (39) találatot dobott ki a program, de köztük egyik sem volt Laslo v. Laszlo, esetleg Lazslo Surjan! Viszont annál többször olvashattam egy kezdő (inexperienced) ausztrál futballistáról Jacob Surjan-ról. Ja, és a legfrissebb hír ezzel a szóval, névvel június 18.-án került a keresőprogramba.

Aztán rákerestem a Google-ban. És egy nagyon érdekes oldalra találtam. A honlap üzemeltetője rendesen figyeli az Európai Parlament képviselőit. „Great fun” ezeken az oldalakon szörfölni. Mindenkinek ajánlom! ;-) Megtudhatjuk például, hogy hányszor volt jelen az illető. Esetünkben Surján úr igen rendesen „jár be órára”, eddig csak egyszer hiányzott az idén (január 12.-én) az ülésekről. Legalábbis a leadott jelenléti ívek tanúsága szerint. De az is kiolvasható, hogy június másik felében, csak 22.-én és 23.-án volt EP ülés. A parlamenti költségvetési bizottság, pedig június 28.-án tartotta ülését, amelyen ha teljes volt a létszám, akkor összesen 47 fő vett rajta részt, akik közül 19 néppárti. Ezért aztán elgondolkoztató, hogy valóban hány EP-képviselővel találkozott, beszélt és „szondázott meg”, (és hol!) dr. Surján, amire kijelentését (ha valóban elhangzott) alapozza. Én, pedig borítékolom, hogy nem háborodtak fel az új tagállamok, ill. azok képviselői, mert ezeknek az országoknak létkérdés, hogy minél előbb valamilyen költségvetés legyen, hiszen ameddig nincs elfogadott büdzsé, addig pénz sincs !!!

De nézzük tovább! Mi is ez a „költségvetési bizottság”, melynek Surján László is tagja? Itt érdemes nagyon odafigyelni! A „Surján-féle” bizottság az Európai Parlament képviselőiből álló költségvetési bizottság (COMMITTEE ON BUDGETS - European Parliament)

Az EU kormánya, pedig az Európai Bizottság (European Commission ), amelynek „kormányfője” „főbiztosa” az EB elnöke José Manuel Barroso.
Az EU „miniszterei” : a biztosok, mint például a vám és adóügyek biztosa, Kovács László. (tök gyenge internetes oldal! - mennyivel jobb Daliáé.)
Az EU pénzügyi tervezési és költségvetési biztosa, pedig a volt litván pénzügyminiszter Dalia Grybauskaitė

Az a parlamenti bizottság *, amelynek dr. Surján is tagja, 86 képviselőből áll. Ebből 47 állandó tag, köztük Surján László (Fidesz) és Fazakas Szabolcs (MSZP), és 39 póttag, köztük Mohácsi Viktória(SZDSZ) és Pálfi István (Fidesz). A parlamenti csoportnak egy elnöke - a lengyel Janusz Lewandowski - és három alelnöke van.

Ennek tudatában, és ezzel a felállással – sajnos – elég súlytalan EP képviselőnket idézni. Ez csak kisded belpolitikai fricskának jó, azok számára, akik nincsenek tisztában az EP (Európai Parlament - European Parliament) és az EB (Európai Bizottság - European Commisson) felépítésével, ill. a kettő közti különbséggel. Sajnálom, hogy egy tisztességes képviselőt kell(ett) „kicikiznem”, de ez a több nyelvet kiválóan beszélő brüsszeli tudósító lelkén szárad, aki nem vette a fáradságot, hogy néhány külföldi képviselőt (is) megkérdezzen. És vajon miért nem kérdezte meg egy másik parlamenti bizottság, a költségvetést ellenörző bizottság egyik tagját, például az elnökét? Mondjuk, a vélemények ütköztetése érdekében.

* a honlapon, jobb oldalon a "Members and substitutes (6th term, 2004-2009)"-re kell rákattintani, ha valakit a bizottsági tagok névsora érdekel.

Vándor cigány legény.....


.............ha megpihensz az úton” – énekli a cigánykórus Verdi Trubadúr-jában. Mintha ez már a múlté lenne, mert lassan nincs hol megpihenniük a vándorcigányoknak. Ez a probléma Közép-Angliában, egy ausztrál tévé riport szerint. A tudósítás emlékeztet arra, hogy idillikus volt az angol vidék (country site) néhány száz évvel ezelőtt, milyen jól megvoltak a helyiek a vándorcigányokkal, akik időnként megjelentek lovas szekereikkel, alkalmi munkát vállaltak és kaptak a farmerektől, majd továbbálltak. (a Danny Kaye féle “Udvari bolond” című Robin Hood paródiából jól ismert kép). Napjainkra ez az idill megváltozott. Egyre több az összeütközés a hatósággal és a földtulajdonosokkal, mivel egyre kevesebb a kijelölt kempinghely, és egyre több az Írországból érkező vándorcigány. A helyzet feszült, és ma már a politika is beleszól a két tábor vitájába. A farmerek kettősmércére panaszkodnak, mondván, hogy "....külön törvény van a helybéliekre, és külön a vándorokra. Ha pedig valaki ezt felveti, akkor megkapja a “rasszista” jelzőt, pedig ez nem igaz...."- érvel az egyik oldal. Míg a másik oldal szóvivője – egy ír hölgy – szerint csak olyan engedélyt szeretnének kapni, hogy a kijelölt kempinghelyen biztosítva legyen a WC, a folyó- és ivóvíz, valamit az áram. A riport azzal fejeződik be, hogy “senki sem tudja mikor lesz megint oly békés és harmonikus Közép-Anglia, mint valamikor volt.”


Memóriateszt

Öt egykori túsz fogvatartóját véli, vélte felfedezni a most megválasztott iráni elnökben. Az öt határozott állítással szemben a többiek (vagy ötvenen) már nem annyira biztosak a feltevésben. Ugyanakkor, megdöbbentő, mennyire múlik az idő, hiszen több mint 25 éve már, hogy iráni diákok megszállták a teheráni amerikai nagykövetséget, és így próbálták kierőszakolni az elmenekült sah (Reza Pahlavi) visszatérését és bíróság elé állítását az Egyesült Államoktól. Az akkor már bukott, elűzött uralkodó Carter elnök engedélyével gyógykezelésen tartózkodott az US-ben. Ayatollah Khomeini, aki Párizsból vezényelte a sah megbuktatását, közben visszatért száműzetéséből, hogy átvegye a hatalmat, és kikiáltsa az Iszlám Köztársaságot.
Az AP cikkének van még egy érdekessége. A hírügynökség az egykori foglyok, túszok, szemtanúk (e-mail) levelezése alapján készült tudósításokból állította össze jelentését.




Időközben megszólalt John Simpson a BBC nagynevű külföldi tudósítója. Talán van, aki még emlékszik rá, amikor a magyarországi korrupcióról készítetett filmet, műsort (benne Karancsi századossal, - tényleg mi lett vele, meg az egész olaj üggyel?). A neves tv-zsurnaliszta állítja, hogy a teheráni túszszedés idején interjút készített Mahmúd Ahmadinedzsád-val. Mahmoud Ahmadinejad angol nyelvű életrajzában is erős(?) utalás van, a túszszedési akcióban való szerepéről. Külön érdekes, hogy állítólag az amerikai nagykövetség elleni akcióval egy időben a teheráni szovjet nagykövetség megszállását is javasolta. Nyugati elemzők megjegyzik, hogy Ahmadinedzsád személyében Ayatollah Khomeini halála óta először nem klerikális (vallási) vezető került az ország élére, és ez radikális változásokat hoz(hat) nem csak Iránban, de a világpolitikában is.

Wednesday, June 29, 2005

Az IMF is aggódik (?)

Ugyancsak mai Reuters* jelentés, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) további deficit csökkentési megoldásokat sürget az előirányzott a 2005-ös költségvetési hiány tartása érdekében, és a tervezett adóreform nem szabad, hogy ezt veszélyeztesse. Majd a Reuters megadja azt a hálószemet, ahol a PM hivatalos web-oldalán is olvasható (magyarul) az IMF állásfoglalása. Belőle csak azt a két részletet ** ismertetem, amit a hírügynökség is kiemel.


** Az igazgatók azt javasolták, hogy a költségvetés számviteli gyakorlata ne változzon gyakran, valamint óvatosságra intettek az állam és a magánszektor társulásai (PPP) vonatkozásában, és ezekről átlátható jelentéseket sürgettek.


Mivel a 2005. és 2006. évi inflációs cél az előrejelzések szerint teljesíthető, az igazgatók javasolták, hogy a jövőbeli kamatpolitikát óvatosság és a piacok inflációs várakozásai vezéreljék. Ezzel összefüggésben a legtöbb igazgató hangsúlyozta annak fontosságát, hogy a monetáris politika inkább a belföldi inflációs nyomás kordában tartását, ne pedig az árfolyam stabilitást célozza, és ezt egyértelműen a piacok tudtára kell adni.



* BUDAPEST, June 29 (Reuters) - The International Monetary Fund (IMF) on Wednesday urged Hungary to take additional deficit cut measures to keep the 2005 budget deficit in check and said a planned tax reform should not endanger fiscal consolidation.


Az IMF mai napon kiadott, Magyarországgal kapcsolatos anyagai (angolul):

Hungary: Financial System Stability Assessment Update, including a Report on the Observance of Standards and Codes on Insurance Regulation
Hungary: 2005 Article IV Consultation--Staff Report; Staff Statement; and Public Information Notice on the Executive Board Discussion
Hungary: Selected Issues
Public Information Notice: IMF Executive Board Concludes 2005 Article IV Consultation with Hungary

.

Kapcsolódó anyagok (időrendi sorrendben)

Monday, August 13, 2007
Egy ország megvezetve (elsőként léptünk be az IMF-be)

Wednesday, October 29, 2008
Amit a válságról tudni kell

Monday, February 23, 2009
Baj van, nagy baj van (?)

Monday, March 23, 2009
Miért hagytuk, hogy így legyen?

.

Labels:

Késésben

Az athéni nemzetközi repülőtérre hivatkozva az AP most szerdai jelentése szerint, a Malév direkt járatot indít Athén és Dublin, ill. Athén és Helsinki között. Az amerikai hírügynökség úgy tudja, hogy a heti három járat július 3. és szeptember 30. között fog közlekedni, és egy retúrjegy Dublinba 99 euró, Helsinkibe, pedig 129 euró lesz. A jelentés megjegyzi, hogy a Malévnek eddig is volt ilyen járata, csak azok Budapest érintésével (azaz átszállással) közlekedtek.

Hogy mennyire aktuális ez a hír, megnéztem a magyar keresőkben. Találtam is egy HVG jelentést még áprilisból, amiben a Malév vezetés már június elsejére ígérte ezt a szolgáltatását. Vajon mi lehet az egy hónapos késés oka?

Quo vadis ?

Az EU gazdasági és pénzügyi biztosát meglepte a magyar kormány hétfői adóreform bejelentése. Ezt a Reuters* jelentette Brüsszelből. A szocialista, spanyol Joaquin Almunia ma reggeli sajttájon mondotta, hogy “nem tudja, hogyan értelmezze a budapesti bejelentést, mikor egy héttel előbb még a költségvetési hiány csökkentésről volt szó a közterhek finanszírozása terén."

Azóta a Nasdag is beszámolt róla.


*BRUSSELS, June 29 (Reuters) - The European Unions's top monetary official said on Wednesday he was surprised that the Hungarian government was planning a tax reform at a time when it has been ordered by the EU to bring down its deficits. "I have to recognise that I was a little bit surprised last Monday when I heard some information ... about an announcement of the new tax reform," European Union Economic and Monetary Affairs Commissioner Joaquin Almunia told a news conference. "We cannot adopt a positive assesment (of steps taken by Hungary to bring down the deficit) if one week after some other measures are adopted, changing the framework and possibly worsening the outlook of the Hungarian public finances," he said, adding he wanted Budapest to provide more information.

Lappangó aranyláz (?)

Olvasom egy kanadai (gazdasági) hírportálon, hogy a “Carpathian Gold Inc.” nevű bányászati vállalat egy millió US dollárért eladta magyarországi érdekeltségét egy Londonban bejegyzett másik cégnek, bizonyos “Magyar Mining PLC”-nek. A tranzakcióról szóló jelentés kíváncsivá tett, különösen a Londonban bejegyzett “Magyar” nevű aranybányász cég keltette fel érdeklődésemet, mivel a kanadai gazdasági hír két mo.-i “alvállalat, részleg” eladásáról szól. Hamarosan megtaláltam az érdekes nevű cég honlapját, amiből kiderült, hogy a cég Észak-Magyarországon végez kutatást és feltárást, arany lelőhelyeket keresve. Két területre van engedélyük a magyar államtól: Recsk és Parád környékén 17,4 négyzetkm-es területen, illetve a Tokaj hegységben Szerencs-Kassahegy, Erdőbénye-Pesthegy és Telkibánya környékén 52.4 nkm-nyi területen.
Kis kutakodás után kiderítettem, hogy a “Magyar Mining PLC” tavaly novemberben alakult, illetve jegyezték be Londonban, és valójában névváltoztatás történt, mivel előzőleg “St. Istvan Gold Plc” volt a cég neve. Tulajdonosa egy és ugyanaz: egy brit magánszemély, Andrew Ronald McMillan Bell. A “Szent István Arany Kft” neve tavaly nyáron került a magyar médiába, amikor több napilap és internetes (hír)portál is beszámolt a Velencei-tó melletti (esetleges) aranymezőkről, így az MTI is.
Hogy Magyarországon milyen nagyméretű, vagy talán pontosabban nagy intenzitású arany utáni kutatás folyik, arra talán ez a “képgaléria” világit rá a legjobban. És hogy a magyar aranyat mennyire jelzik a világban, arra, pedig ez az oldal a legjobb példa.


Bangkokba készül a Malév

Érdekes, egy spanyol web-oldal is jegyzi, hogy a Malév december 2.-ával (újra) indítja bangkoki járatát. A hír szerint márciusig hetente háromszor fog repülni a Malév két Boeing 767-200ER típusú szélestestű gépe. A (hír)forrás azt is tudni véli, hogy a télen meglehetősen gyér utasforgalommal közlekedő new-york-i és toronto-i járatok ellensúlyozására, és a két gép kapacitásának kihasználására indítják az új járatot. A Malévnek 1996 és 2001 között már volt menetrendszerű járata Bangkokba, de azt később megszüntették, ill. charter-járatokat üzemeltettek 2001-től. A decemberben induló menetrendszerű járatokkal Budapestről közvetlenül (leszállás nélkül, non-stop) lehet elérni a thai fővárost, és az ottani üdülőparadicsomokat.

Tuesday, June 28, 2005

Jött, látott, (meg)győzött (?)

Már tovább is repült Varsóba Blair helyettese, John Prescott, aki Mo.-on tárgyalt az EU jövőjéről, de úgy is mondhatjuk, hogy bemutatkozó (és tapogatózó) látogatást tett, mint az EU következő elnöki tisztét betöltő ország egyik vezetője. A Scotsman internetes kiadása elárul néhány háttér infót. Eszerint Tony Blair azért küldte helyettesét a kelet-európai fővárosokba, hogy híveket toborozzon a franciák elleni nagy csatájához. A cél az új tagállamok megnyerése a blair-i jövőkép számára, melynek célja az agrártámogatások lefaragása a modernizáció, azaz a kutatás-fejlesztés (K+F) javára. Brit elemzők szerint Tony Blair „nyerésre áll”, mert a kelet-európai országok is a modernizálás hívei, ugyanakkora a mielőbbi költségvetést is szorgalmazzák, hiszen amíg nincs megállapodás, addig nem jön a pénz Brüsszelből!

Előitélet nélkül

Úgy érzem “ezt a riportot meg kell írni” – (ala “Húsz óra”). Szóval, történt, hogy “surf”-ölés közben ráakadtam a Scientology szekta(?), egyház(?) web-oldalára, ahol nagy örömmel jelentik, hogy sikeres volt az idei – sorrendben negyedik – “ A drogmentes Magyarországért” maratoni futóverseny. A magyarországi “szientológiai” egyház szervezte, melyhez prominens emberek csatlakoztak: színészek, polgármesterek, országgyűlési képviselők stb.. A fővédnökök között van/volt az országos rendőrfőkapitány helyettese is.

Minden előítélet nélkül a dolog felkeltette az érdeklődésemet. Vajon ez a nemes céllal szervezett, igen sok embert megmozgató esemény, szervezőinek kiléte mennyire befolyásolta a résztvevőket? Egyáltalán tudtak róla? Valóban ott tart már Mo., hogy ennyire tolerálja a “másságot”? (Hiszen ezt az egyházat, pl. Németországban valósággal üldözik).

Megnéztem a magyar web-oldalakat.

A Dolphin Kereskedőház honlapján nagyon becsületesen és részletesen olvasható az egész országot megmozgató esemény. Az ismertetőben egyértelműen olvasható a szervezők kiléte is: lelkészek, aki magánszemélyként vesznek részt a versenyen.


A Drogmentes Magyarországért Maraton hivatalos honlapja sem titkolja a szervezők kilétét.

Ugyanakkor a Népszabadság – az MTI-re hivatkozó - jelentésből ez kimaradt !

A Magyar Nemzet archívumában, pedig meg sem találtam !


Fejlemény




Külföldiek előnyben

Ha már Kínáról és Indiáról esett szó itt az utóbbi napokban. A Satyam indiai computer nagyvállalat Kínába terjeszkedik. Ennek okai az egyik indiai hírportál szerint.

Amíg az indiai vállalatoknak körülményes kapcsolatot teremteni Kínával, addig a new york-i tőzsdén is jegyzett Satyam Computer Services Ltd. hat kínai felsőoktatási intézménnyel közösen “campus”-t állít fel, ahol angol nyelvű kínai szakembereket képeznek ki. Már az idén 20-30 IT szakember végzésére számítanak. Ahogy nő a vállalat, úgy van szükség egyre több külföldi szakember alkalmazására. Jelenleg a munkaerő több mint 96 %-a indiai. Ezen szeretnének változtatni az új követelményeknek és kihívásoknak megfelelően. Ne feledjük a más kultúrákat, főleg ha hosszútávú együttműködést akarunk kialakítani, ezért kell a nem-indiaiak számát növelni a jelenlegi 3 %-ról legalább 5 %-ra. Malaysia-ban 55 szakembert képeztek ki, és alkalmaznak. Hasonló a helyzet Magyarországon is. Természetesen a külföldiek kiképzése mellett a hazai munkaerőpiacot sem hanyagolja el, mindegy 300 indiai felsőfokú intézmény végzőse helyezkedik el a Satyam-nál.

Tony értünk van

Nagy-Britannia nem hagyja cserben az új EU-tagokat – tudatja az egyik dél-afrikai (gazdasági) hírportál, - Tony Blair hétfői sajttájára hivatkozva. A brit miniszterelnök azt is mondta, hogy a hároméves “átmeneti” magyar (költségvetési) javaslat “érdekes”, de arról nem szólt, hogy azt támogatja-e. Ugyanakkor ilyeneket mondott: “Biztosítanunk kell az olyan országokat, mint Lengyelország, Cseh Köztársaság és Magyarország, hogy megkapják a szükséges támogatásokat.” “Mi a bővítés hívei vagyunk. Nem fogjuk őket cserbenhagyni.” “Így azon leszünk, hogy megtaláljuk a finanszírozás módját (útját)”.
A hírportál megjegyzi, hogy Nagy-Britannia pénteken veszi át hat hónapra az EU elnökségét.

Nigun

Igazság szerint a sírkő-, ill. sírgyalázás fejleményeiről beszámoló külföldi oldalakat nézegettem, amikor rátaláltam a vasárnap (jul.03.) kezdődő bécsi Klezmer Fesztiválra. A műsor-előzetest átfutva egy (számomra teljesen ismeretlen) magyar együttesre bukkantam a fellépő zenekarok között: a Nigun együttesre. Web-oldalukat megtalálva, aztán kiderült, hogy “ismertek”, és valami teljesen sajátos, egyedülálló zenei műfajt képviselnek. A honlapukról sok minden megtudható, többek között az is, hogy mikor, és hol játszanak itthon.

Marikról csak itt (?)

Kétszer foglalkoztam már a cseremiszekkel: Marik indexen (jun.22.) és Testvéreink (jun.06.). Ez utóbbiban jeleztem, hogy a net-en csak egyetlen site, egy erdélyi hírportál MTI-től származó híre a Nagyvilág rovatban említi meg, hogy a moszkvai magyar nagykövet (Kontra Ferenc) is jelezte, hogy júniusban felkeresi a Mari El Köztársaságot. Nos, azóta sem hallottam, olvastam a nagykövet útjáról. Viszont az ITAR-TASS tegnapi jelentésében valami halovány, áttételes utalás van rá! A finnországi tárgyalásait befejező és Hollandiába tartó orosz külügyminiszter elmondta: finn kollegájával áttekintették az emberjogi problémákat is. Így Csecsenföld mellett, Cseremiszföld: Mari El (tagköztársaság) helyzete is szóba került. Lavrov külügyminiszter megjegyezte, hogy a (tag)köztársaságban vagy 50 féle népcsoport él, és Finnország, Észtország és Magyarország állandó képviselet felállítására készül.

Monday, June 27, 2005

Tony közelről

Úgy látom a magyar sajtó nem igazán törekszik megismertetni a nagyközönséget Tony Blair elképzeléseivel. Inkább a „kontinentális” francia-német vonalat képviselik, vagy legalábbis megpróbálják a britekre kenni, tolni a múlt heti (költségvetési) kudarcot. Hogy mi is a brit álláspont? - azt egy walesi helyzetjelentésből tudhatjuk meg, ami dióhéjban a következő.

Közel sem volt egyedül Nagy-Britannia az EU elnökség végső kompromisszumos javaslatának elutasításában. Más országok is azon voltak, és vannak, hogy radikális költségvetési reformra van szükség a 21. század kihívásaira, hogy fel tudjuk venni a versenyt, pl. Kínával és Indiával. A UK évi 3 millió fontot kap vissza, ami jó alap az ujjal-mutogatásra a kudarc óta. Pedig Tony Blair világosan megmondta, hogy hajlandó a brit visszafizetésről tárgyalni, de csak akkor, ha az egész költségvetési mechanizmust újra tárgyalják és rendezik. Különösen a mezőgazdasági támogatást, illetve kiadást, - Common Agricultural Policy (CAP) –, ami a teljes költségvetés 40 %-át teszi ki, miközben pl. kutatás-fejlesztésre ennek tizedét költi az EU.

Európa messze kullog a US mögött. India például több tudományos végzettségű embert ad évente, mint az EU. Kína, pedig az elmúlt öt évben megháromszorozta a kutatás-fejlesztésre fordított összeget. A világ 20 legjobb egyeteme közül csak kettő van Európában! Tony Blair egy olyan költségvetésért küzd, aminek a segítségével 2010-re megfelelő létszámú végzős lenne, és elegendő pénz jutna a K+ F-re. A (brit) miniszterelnök sohasem mondta, hogy a mezőgazdasági támogatást egyik napról a másikra meg kell(ene) szüntetni. Viszont, arra kell ösztönözni (segíteni) a gazdaságtalan mezőgazdasági tevékenységeket folytatókat, hogy hagyjanak fel vele, és valami mást csináljanak a vidékfejlesztés területén. Blair a lisszaboni egyezmény szellemében cselekszik, hogy a tudásalapú gazdaságnak megfelelő 21. századi költségvetési rendszer legyen, ne pedig a 20. század közepei.

Arról se feledkezzünk meg, hogy Nagy-Britannia (Németország után) a második legnagyobb befizető, miközben hasonló nagyságú országok milliókkal többet kapnak vissza a nagyszámú parasztgazdaságuk miatt. (pl. Franciaország).

Elgondolkoztató érvek. Vajon ezekről „mifelénk” miért nem beszélnek?

A négyökrös szekér (?)

Egy hozzászóló hívta fel a figyelmemet a V4 internetes oldalon található hibára: a két legutóbbi csúcstalálkozóról (2005. május 12. és június 10.) kiadott dokumentumon Gyurcsány helyett Medgyessy aláírása szerepel. Feltételezem, véletlenül! Ezért írtam néhány sort az „illetékeseknek”, kiknek címe, titulusa ugyancsak a honlapon található. A levél mind a négy emil címről visszajött !!!

Fizet az ETO

A FIFA döntőbizottsága kártérítésre kötelezte a Győri ETO-t egykori játékosa Nebosja Vukosavljevic jogtalan elbocsátása miatt. A most ausztrál állampolgár, és Melbourne-ben futballozó Vukosavljevic 2003-ban játszott az ETO-ban, majd az egyik meccsen eltörte a lábát, és ezt követően elbocsátották. A FIFA-hoz fordult játékos panaszát kivizsgálták, melynek eredményeként most a győri csapatot kártérítésre és a játékos az elmaradt fizetésének kiegyenlítésére kötelezték. Az összeget nem hozták nyilvánosságra.

Ugyancsak FIFA hír – amiről még mindig nem látom a magyar nyelvű beszámolókat, pedig már dél-afrikai web-oldalak is írnak róla. A 2006-os labdarugó VB-n csak olyan sportoló vehet részt, aki orvosi igazolást hoz, hogy nincs szívrendellenessége.

Testvérmegye

A jászapáti Hétszínvirág Táncegyüttes négynapos angliai vendégszerepléséről olvasható Durham megye (county) honlapján. A cikkből kiderül, hogy Durham testvérmegyéje (Jé, ilyen is van! ?) Jász-Nagykun-Szolnok-nak. A 26 tagú együttes nem csak táncolni fog (a helyi Szent János kápolnában), de – többek között - főzőbemutatót is tart, és az érdeklődőket a magyar néptáncra is megtanítja – áll a helyi lap internetes mutációjában.

Sunday, June 26, 2005

Búcsújárás ala EU

Olvasom a CNN hírbörzéjén a Reuters jelentés címét: „Magyarország azt mondja, hogy az EU költségvetési vitájában tett (kelet-európai) gesztus többé nem érvényes”. A jelentés Somogyi külügyminiszter vasárnap reggeli sajttájáról szól. Az EU új tagjai (volt kommunista országok) a múlt heti költségvetési vitában ugyanis jelentős „engedményeket” tettek (saját kárukra!) az Unió zökkenőmentes gazdasági és pénzügyi működése érdekében. Ennek ellenére (elsősorban a brit-francia ellentét miatt) a 2009-2013 költségvetési terv elfogadása meghiúsult. (a Somogyi nyilatkozat az MTI –n olvasható) A jelentés még megemlíti, hogy Tony Blair „embere” (főideológusa: „think tank”), az EU kereskedelmi biztosa, Peter Mandelson már a múlt hét elején (még a kudarc előtt!) jelezte, hogy egy rövidtávú, átmeneti költségvetésre lenne szükség, mielőtt a teljes reformot megvitatnák, és elfogadnák. Az új tagok felvétele ugyanis eleve a jelenlegi költségvetési formulán alapult. Hiszen az EU támogatásokon keresztül tudják csak behozni (nem csak gazdasági) lemaradásukat. A Reuters azt is megjegyzi, hogy Magyarország a V4 (visegrádi négyek) soros elnöke.

Az MTI jelentésben egy mondat ragadott meg: „…….hogy a formulát az európai szocialisták pártjának pénteki bécsi megbeszélésén mutatta be először Gyurcsány Ferenc miniszterelnök "saját megfogalmazásában". Ezt követően az érintettek minél szélesebb körével igyekszünk a magyar javaslat lényegét megismertetni - tette hozzá. (Somogyi)……..”
Ez viszont azt sugallja, hogy a „blair-i vonal” mellett tették le a garast a magyar, ill. „kelet-európai” (szoci?) vezetők, országok. Ahogy arról már az iraki háború idején is érezni lehetett (a hetek, majd tizek levele, és az „új Európa” amerikai megfogalmazás)

Keveset tudok erről a bécsi „megbeszélés”-ről. Ezért utánanéztem. A osztrák Networld oldalán aztán meg is találtam.
Igazság szerint – és szó szerint – „tanácskozás” (Ratstagung) volt, amelyen 33 szociáldemokrata, szocialista és munkáspárt vezető vett részt, többek között a 25 EU tagország valamint Románia, Bulgária és Norvégia is. A tanácskozás mottója, mint azt a házigazda osztrák Gusenbauer mondotta, „a modernizálás és a szociális biztonság nem mond egymásnak ellent”. Majd hozzátette, hogy a jelenlegi helyzet „egy csapda, ami sok európait elbizonytalanít”. A résztvevők hét prioritásban egyeztek meg, amik alapján terjesztenek elő egy indítványt valamikor szeptemberben az EU-ban. A prioritások között első helyen szerepel a növekedés és befektetés stratégiája, mely jobb (több) munkahelyet teremt. Majd egy sor törvénytervezet, mely a köztisztviselők munkakörét pontosítaná, a piac liberalizációtól védene, egy erős európai szociális törvényességet biztosítana, valamint az új és szegény EU-tagállamok életszínvonalának felemelése.

Az egész EU helyzetét, ill. a holnappal kezdődő hét eseményeit az Independent foglalta össze igen jól. (meg a Telegraph). Búcsújárás kezdődik. Ugyanis a két nagy rivális London és Párizs küldötte felkeresi szinte az összes kelet-európai csórikámékat, és próbálja magyarázni a bizonyítvány, no meg szövetségest keres saját (brit ill. francia) álláspontjához. A briteket Blair helyettese John Prescott, míg a franciákat a külügyminiszter Philippe Douste-Blazy képviseli a turnén. A brit napilap írása is utal Gyurcsányra, megjegyezve, hogy Prescott találkozott a magyar miniszterelnökkel a múlt héten Bécsben, és a britek tanulmányozzák a magyar tervet, kezdeményezést. És a lap nem felejt el emlékeztetni Chirac azon kijelentésére, amit az iraki háború kezdetén tett a „hetek levele” kapcsán (kelet-európai csórikámék) „jobban tették volna, ha befogják a szájukat”.

Most rajtunk, új tagokon a sor, hogy mit lépjünk……..

Ki mit tud

Biztos elkerülte a figyelmemet, mert nem találom a (magyar) net-oldalakon az EU-nak a talajvízről elfogadott múlt heti határozatát. A cél, hogy a folyók és tavak megengedett szennyezettségi értékénél a talajvizek szennyezettsége sem lehet magasabb, azaz minőségük nem lehet rosszabb. Különösen a mezőgazdasági területeken nagy a talajvizek szennyezettsége. A nitrát az állattenyésztési, a rovarirtók, pedig a műtrágyával kezelt területeken lépik át jelentős mértékben a megengedett határértékeket. A most elfogadott határozat szerint, ott kell a helyi hatóságoknak beavatkozniuk, ahol a talajvíz nitrát tartalma, szennyezettsége literenként meghaladja az 50 milligrammot.

És, most jön, ami miatt – szerintem - ez a hír, kishazánkban nem hír. A határozat ellen négy ország szavazott: Németország, Olaszország, Svédország és Magyarország. A Reuters jelentése szerint e négy ország azzal érvelt, hogy nem elég csak a nitrát és rovarirtók mennyiségének a meghatározása, a többi (szennyező) komponens értékét is figyelembe kell(ene) venni. Különben a határozatot elfogadó többi 21 tagország közül Hollandia már jelezte, hogy engedményt fog kérni, mivel mezőgazdasági területe nagymértékben (nitrát) szennyezett. Írország is hasonló lépést fontolgat, de azért mindkét ország az határozat elfogadása mellett szavazott. Vajon Mo. miért nem ezt az utat választotta? Ilyen esetben ki dönt valójában? A jelenlévő (magyar) képviselő, vagy a budapesti kormány, esetleg szakminisztérium? (de melyik? környezetvédelmi v. mezőgazdasági?). Ja, és erről hol lehet magyarul olvasni?

Saturday, June 25, 2005

India hálás

Béna vagyok.(?) A magyar keresőprogramok (hirkereso.hu, hirlista.hu, hirstart.hu) egyetlen egy találatot sem adtak ki „Tagore” nevére. Miközben az indiai oldalak elismeréssel írnak Balatonfüredről, ahol a Mo.-on tartozódó indiai külügyminiszter leleplezte a nagy költő mellszobrát. Én úgy tudtam, hogy eddig is volt Rabindranath Tagore szobor Balatonfüreden, de mint kutakodásomból kiderült, csak fejszobra, amit egy indiai művész készített és 1956-ban állítottak fel. (lásd itt). Az indiai jelentések szerint a szoboravatáson túl, India állam másfél millió forintot adományozott a balatonfüredi Szívkórháznak, ahol Tagorét 1926-ban gyógykezelték. A hírek szerint India nagyra értékeli, hogy a kórházban múzeumnak rendezték be azt a szobát, ahol Tagore lakott.

Hol volt Veres ?

Nemrég azt kérdeztem itt, hogy: Hol van Veres ? Hiszen – mint azt jeleztem – a pénzügyminiszter pekingi útjáról én a kínai állami hírügynökségtől szereztem tudomást. Azóta, már a magyar média is beszámolt róla.

Mégis. Még mindig nem értem. A magyar hírek miért úgy állítják be Veres János kínai útját, mint aki pénzügyminiszterként lenne jelen, és tárgyalna.- pl. a MR hírében. Sőt, a MR szerint Veres eleve egy nemzetközi konferenciára ment volna: „….. Európa és Ázsia pénzügyminiszterei találkoznak Kínában. Veres János magyar tárcavezető kétoldalú tárgyalásokat is folytat….”

Ugyanakkor Xinhua állami hírügynökség határozottan állítja, hogy a Kínai Kommunista Párt (KKP) Központi Biztottsága Nemzetközi Osztályának meghívására érkezett, és tartózkodik Kínában Veres, aki mellékesen(!) pénzügyminiszter is. (Veres Janos is also Minister of Finance of Hungary. He visited China at the invitation of the International Department of the CPC Central Committee.)

Ezenkívül a MR ezt írja: „……..A szombaton kezdődő, kétnapos ázsiai-európai pénzügyminiszteri csúcstalálkozó egyik fő témája a fejlődő országok segélyezése lesz. Erről a pénzügyi tárca vezetője a következőket mondta: …….”

És mit ír a hivatalos kínai hírügynökség a Xinhua?


Finance Ministers from 13 Asian, 25 European nations and representatives of the European Commission will gather in north China's Tianjin Municipality on Sunday to discuss various options to help deepen economic and financial ties between the two continents.

Érdekes, a házigazda kínaiak úgy tudják, hogy vasárnap lesz a pénzügyminiszteri csúcs (the Asia-Europe Finance Ministers Meeting (ASEM-FMM)) !!! És, azt is tudják, hogy hol ! Észak-Kínában, (Pekingtől délre) Tiencsin (Tianjin) kikötővárosban.

Ilyenkor hol van pl. a Népszabadság pekingi tudósítója? ;-)) (lásd Nézőpont kérdése)

Ez gyors volt

Alig száradt meg a tinta(?) előző szösszenetem után (Kicsit bővebben) az indiai külügyminiszter mo.-i látgatása kapcsán, mely alkalomból hazánk biztosította Indiát, hogy támogatja felvételét az ENSZ Biztonsági Tanácsába. Most olvasom az egyik indiai lap washingtoni tudósítójának jelentését, mely szerint a US a G4-ek felvételének elhalasztását kéri, ill. kérni fogja. Az amerikai külügy nemzetközi szervezetekkel foglalkozó osztálya a Képviselő Ház (amerikai parlament) egyik bizottsága előtt fejtette ki álláspontját. Eszerint sokkal fontosabb, elsőbbséget élvező dolgok állnak - US vélemény szerint – a Világszervezet és annak megreformálása előtt, mint a BT bővítése. Az Egyesült Államok hat pontban foglalta össze a legfontosabb teendőket. Ezek:
gazdasági fejlesztés, hatásos emberi jogvédő mechanizmus, egy „békeépítő” bizottság felállítása, költségvetési és management reformok, demokrácia alap (ehhez már Mo. nevét adta! - lásd Demokrácia)
és a terrorizmus elleni harc. A US Képviselő Ház bizottság előtti beszámoló teljes szövege (angolul).

Tékával a tengerentúl

Kicsit meglepődve, de nagy örömmel olvasom az Oregon állambeli Corvallis város online újságjában, hogy itt lép fel június 29.-én a Téka együttes. Az autentikus magyar népzenét játszó együttesről a cikk megjegyzi, hogy (mo.-i) táncházukban a húros hangszereken kívül hagyományos magyar népi hangszereken is játszanak, főleg magyar és erdélyi népzenét mérsékelt cigányos hangzással. Legutóbb 1998-ban jártak ebben az amerikai (kis)városban.
Jó ilyenről olvasni……. és tudni. Hála az Internetnek! ;-)

40 milkót érő lábak

Már reklámozzák az ír származású amerikai szupersztár MICHAEL FLATLEY legújabb show-ját a „Kelta Tigris”-t (Celtic Tiger), melynek egy éven át tartó világkörüli turnéja Budapesten kezdődik (július 07.-én). Az előzetes szerint a chicago-i születésű, 46 éves művész igen komolyan készül (edz) a turnéra, többek között bokszol is. Életrajza szerint koncert fuvolista, boksz-bajnok és sztepptáncos is volt, mielőtt – mint első amerikai - megnyerte volna az ír tánc világbajnokságot. Aztán sorba jöttek az elismerések: mint a legfiatalabb díjazott, Ronald Reagan-tól vehette át a US Nemzeti Örökség tagja (US National Heritage Fellowship) kitüntetést, a National Geographic Society pedig, 1991-ben „Élő Kincs”-nek (Living Treasure) nevezte ki. Így aztán nem meglepő, hogy csodálatos show műsorai eddig 1,35 milliárd dollárt hoztak a konyhára, és volt időszak, amikor heti USD 1,6 millió-t keresett. Lábai 40 millió dollárra vannak biztosítva.

Kicsit bővebben

Az indiai külügyminiszter mo.-i látogatásáról beszámoló (hazai) hírekben (nol, MR) épphogy megemlítik, hogy támogatjuk India felvételét az ENSZ Biztonsági Tanácsába. Ugyanakkor a világ nagy hírügynökségei pont ezt emelik ki, miközben részletesen kifejtik ennek aktualitását. Az ENSZ megújulás előtt áll. Az elmúlt hatvan év alatt sokat változott a világ és a Világszervezetre is ráfér a reform. Hiszen szervezeti felépítését 1945-ben a győztes hatalmak alakították ki és meg. Például a Biztonsági Tanács tagjainak számát 11-ben állapították meg, mely közül öt vétójoggal rendelkező állandó tag (USA, UK, Franciaország, SZU és népi Kína (Tajvan)). Azóta az állandó tagok közül Tajvan szerepét és helyét szárazföldi (kommunista) Kína, a SZU-ét, pedig Oroszország vette át. A BT létszáma pedig (1965-ben) 15-re emelkedett. Az elképzelések szerint a Biztonsági Tanácsot a jelenlegi 15 tagról 25-re kívánják kibővíteni, míg az állandó tagok számát hattal növelni. A hatból eddig négyet (G4 = Group of Four) neveztek meg: a (II. világ)háborúvesztes Németország és Japán, valamint az ázsiai szubkontinenst képviselő legnépesebb ország India, és az ugyancsak nagylélekszámú dél-amerikai Brazília. Ezenkívül még két (eddig meg nem nevezett) afrikai ország is szerepel a BT jövendő állandó tagjelöltjei között. Úgy tudni, hogy ellentétben a jelenlegi öt állandó taggal, az újak (G4) nem fognak vétójogot kapni.

Friday, June 24, 2005

God bless America (?)

Nézegetem a magyar nyelvű (hír)oldalakat, az amerikai zászlóégetés elleni törvény kapcsán. Érdekes, hogy mennyire színes (és valahogy ellentmondásos) már maga a hír közlése is. Például a MNO (a MR-re hivatkozva) azt írja, hogy “...A határozatot minden szövetségi államoknak el kell fogadniuk. …”
Az MTI-re hivatkozó NOL szerint viszont: “……Szenátusi jóváhagyás esetén a tilalmat az 50 közül legalább 38 szövetségi államnak is meg kell erősítenie ahhoz, hogy becikkelyezzék a szövetségi alkotmányba…….”
Különben ez a helyesebb, hiszen “kétharmados törvény”-ről van szó, amit még a tagállamok háromnegyedének kell ratifikálnia, jóváhagynia. Csak hát itt is lemaradt a “lényeg” (a kétharmad és ebből kifolyólag a szövetségi államok 3/4-es jóváhagyása), a pontos, (köz)érthető magyarázat.
Az index.hu már nem ennyire tényszerű, ott már a címből is érezhető, hogy “valami rosszra készül Amerika”.

A stop.hu pedig próbál a “lényegre” rátapintani, amiről valóban vita folyik a US-ben.
A politikaforum.hu világit rá végül is a “lényegre”:
".......A rendelkezést ellenzők szerint viszont egy ilyen törvény a szólásszabadság alkotmányosan garantált jogát sértené. ....."

Még mielőtt a magyar (hír)oldalakat végig néztem volna, az amerikai, pontosabban angol nyelvű (hír)oldalakról már rég tudtam, hogy miről is van szó. Ami dióhéjban a következő:

A US-ben kétkamarás rendszer van alsóház v. parlament (House of Representatives) és felsőház (Congress). Mindkettőben kétharmados többséggel kell elfogadni, jóváhagyni az alkotmánymódosítási javaslatot. (az alsóház most elfogadta!) Aztán hét évük van még a szövetségi államoknak, hogy ratifikálják. Csak akkor lép érvénybe, hatályba, ha háromnegyedük (38) elfogadja, Mivel, jelenleg mindkét házban a republikánusok vannak többségben, így elképzelhető, hogy a kongresszusi elfogadása sem ütközik majd (komolyabb) akadályba. És aztán ott van még hét év, amin belül az ötven tagállamnak is le kell adni a voksát.

A dolognak persze van politikai háttere (is), amit a republikánusok próbálnak kihasználni. Hiszen nehéz nemet mondani egy hazafias kezdeményezésre. Pláne, ha már a republikánus többségű két ház azt megszavazta. Szövetségi tagállami szinten a demokrata képviselők igen kínos helyzetbe kerülhetnek, ha “nem”-mel szavaznak, hiszen (a 9/11-et követő hisztéria miatt) újbóli megválasztásuk kerülhet veszélybe.

Véleményem a születendő törvényről

A törvénymódosítást nem tartom elég alaposnak, és körültekintőnek, mert az (hazafiassági alapon) kimondottan, és kizárólag csak az amerikai zászlóra vonatkozik. Ez viszont azt sugallja, hogy más népek, nemzetek zászlajának égetése nem büntetendő a US-ben.(?) Nagy kár lenne, ha ez így volna.


Thursday, June 23, 2005

Hol van Veres ?

Lehet, hogy megint megtréfál(t) a hirkereso.hu, de amikor beírtam, hogy „Veres”, sok mindent kidobott a keresőprogram, csak a pénzügyminiszter nevét nem. Hogy miért is kerestem? Mert most olvasom a kínai hírügynökség jelentését, miszerint Veres János, mint pártember (az MSZP funkcionáriusa) ma, csütörtökön, épp Pekingben tárgyal(t). Kínai részről nagyon szépeket mondott a vendéglátó KKP embere, Liu Yunshan, a Kínai Kommunista Párt Központi Bizottsága Politikai Bizottságának tagja. - be rég írtam le ilyen szépet ;-) Szóval, a rövid pekingi távirati jelentés szerint „a két párt (MSZP és KKP) a jövőben (is) a szorosabb együttműködésen munkálkodik nemzetközi téren”. Számomra ez a hír így, ebben a formában, (kicsit) meglepő (és mulatságos ?).

Szemiták egymás közt

Ritkán hallunk jó hírt a Közel-Kelet-ről, és ha van is, akkor is valahogy elkerüli a hazai média figyelmét. Például ez a kétnapos hír: II. Abdullah jordán király idén ősszel felkeresi a los angeles-i Tolerancia Múzeumot, és bejelenti az “Amman-i Üzenet” (The Amman Message) jordán békekezdeményezést. Erről a Simon Wiesenthal Központ los angeles-i vezetője értesült, amikor Amman-ban átadta a kutatóközpont és múzeum idei Tolerancia - díját II. Abdullah-nak a királyi palotában. A király a díj-átadóünnepségen megjegyezte, hogy két nagy embert vesztett el a Közel-Kelet és a megbékélési mozgalom: (apját) Husszein királyt és Yitzhak Rabin izraeli miniszterelnököt. Ez adta az ötletet neki, hogy “Amman-i Üzenet” néven indítson egy mozgalmat gyermekeink és generációnk megbékélésére, egymás jobb megértésére. Itt az ideje, hogy a hallgatag többség végre megállást parancsoljon azoknak, akik az Iszlám nevében követnek el bűnöket. “Ami sok, az sok” – mondta. II. Abdullah király különben a második, aki elnyerte a Wiesenthal Központ Tolerancia-díját, amit először édesapja, a néhai Husszein király, vehetett át 1995-ben.

Felhívás

Az alábbi emilt kaptam egy régi ismerősömtől, remélem a “levéltitkot” ezzel nem sértem meg. Sőt! Kívánom, hogy minél többen megismerjék tartalmát.

A tanszéket, ahol 40 éve dolgozom, fel akarják számolni. Egyetlen reményünk a túlélésre a nyilvánosság ereje. Ezért kérlek Téged is, hogy nézd meg honlapunkat és ha érdekesnek találod, valamint van lehetőséged, terjeszd az eset hírét máshol is. Köszönettel fogadunk mindenféle erkölcsi támogatást.
Érdekes linkek találhatók honlapunkon: Petíció, Fejlemények, Újdonságok.
Üdvözöl Henrik


Az emil küldője Farkas Henrik, aki sokat tett a sorkatonai szolgálat megszüntetéséért. Sokat vitatkoztam vele, mert én az angolszász (mintájú) “profi” önkéntes hadsereg híve vagyok. Ezt csak azért jegyzem meg, hogy “képben legyen” az, aki olvassa ezt az elkeseredett felhívást.

Jön a cukorbaj

Olvasom a hírügynökségek jelentését, és úgy tűnik, jól bekavar az EU legújabb agrárreform ötlete, melyet most jelentettek be, és kínosan érinti a cukoripart, pontosabban a cukortermelést. A hírek szerint a magyarok már tiltakoztak, hogy ha a tervezetet elfogadják, akkor az a magyar cukoripar halálát jelenti. Hogy mi lesz? Még nem tudni. Mindenesetre olyan témához akarnak nyúlni Brüsszelben, ami igencsak felforgatja a világot. A tervek szerint megváltoztatják az eddigi gyakorlatot, (magyarul eltörlik) a kb. negyven éve alkalmazott minimális átvételi árrendszert. (ami mára mesterségesen tartott, irreálisan magas árat jelent) Egyes jelentések szerint a jelenlegi tonnánkénti 639 eurós cukor 2010-re 385 euróra csökkene. Ez pedig mind a termelők, mind a feldolgozók jórészének tönkremeneteléhez fog vezetni. Legalábbis az EU (jó) néhány országában, így pl. Mo.-on is. Ezzel persze Brüsszelben is tisztában vannak, de az agrárbiztos úgy látja, hogy a lépés elkerülhetetlen, és azt jobb minél előbb meglépni, és "a fájdalmon túl lenni". A helyzetet csak bonyolítja, hogy az eddigi tengerentúli beszállítók (egykori európai gyarmatok) is a tönkremeneteltől tartanak. Az EU tervei szerint a „veszteseket” kompenzálni fogják, sőt még plusztámogatást is kapnak azok a cukorrépatermelők, akik „végleg kiszállnak a brancsból”. Ez lesz csak az édes élet…….

Wednesday, June 22, 2005

Jó (lenne) tudni !

Javitott kiadás!

Az osztrák közlekedési miniszter levélben kívánja felvilágosítani magyar és horvát kollegáját egy törvényről, mely a műszaki vizsga érvényességét jelző és igazoló matricára vonatkozik. A miniszter arra emlékeztet, hogy a törvény az országhatáron túl is érvényben van, az Ausztriában regisztrált (rendszámmal rendelkező) gépkocsik esetében. Eszerint, ha egy osztráknak lejár a műszakija, akkor négy hónap áll rendelkezésére, hogy azt rendezze (pl. levizsgáztassa a kocsiját). – olvasható a Die Presse online kiadásában.

A cikkben egy osztrák asszony arra panaszkodik, hogy a magyar rendőrök meg akarták büntetni a négy hónapnál rövidebb ideje lejárt müszakija miatt. A közlekedési miniszter (kioktató) levele pedig azt sejteti, hogy ez a jogtalan büntetés Horvátországban és Magyarországon rendszeressé vált.

Kokszos téma

225 millió eurós támogatást kap Mo. a szénbányászat „átszervezés”-éhez az EU-tól. Erről most döntöttek Brüsszelben. Mint az EU ma kiadott jelentéséből kiderül, összesen három ország (Németország, Lengyelország és Magyarország) részesül ebből a támogatásból 2010-ig. A szénbányászat hanyatlóban van egész Európában, és így pl. a németeknek négy bányát kell bezárniuk ez idő alatt. A magyar EU támogatás meglehetősen szerény, mondhatni elenyésző, a németek 12 milliárdos EU támogatásához képest.

Marik indexen

Június 6.-án írtam Testvéreink címmel a marikról, akikről annak idején az iskolában még cseremisz néven tanultunk. Szösszenetemben olvasható, hogy a finnugor eredetű képviselők (észtek, finnek, magyarok) kezdeményezésére és javaslatára május 12.-én hozta meg határozatát az EU, melyben felkérték Moszkvát a jogsértések orvoslására. Az idő tájt a moszkvai magyar nagykövet (Kontra Ferenc) is jelezte, hogy júniusban felkeresi a Mari El Köztársaságot.

Erre föl ezt olvasom az index.hu oldalán az MTI-re hivatkozva. A cikk stílusa és hangvétele igencsak „hidegháborús”. A CIA-ról meg Sorosról, és Zsirinovszkijról szóló „összeállítás” forrásanyagát próbáltam megkeresni a net-en. NEM sikerült. Legalábbis angolul nem.

Viszont találtam egy június 10.-i Interfax jelentést, mely arról szól, hogy a Duma felszólítja az EU-t, hogy álljon el a májusi határozattól, és ne használjon kettősmércét, utalva az oroszok helyzetére Észtországban és Lettországban. Ja, és ami még érdekes. Ebben a hírben nem szerepelnek a magyarok, csak az észt és finn EP képviselők, mint a határozat kezdeményezői.
Hasonlóan számolt be Dumában történtekről a Pravda angol nyelvű web változata is.


Tuesday, June 21, 2005

A láthatatlan légió

Warrior Brigade (Harcos dandár) ezt a nevet kapta 1993-ban az az amerikai katonai alakulat, amelynek feladat volt egy készültségi központ felállítása és vezetése. A dandár azóta beírta nevét a hadtörténelembe, mint az első amerikai dandár, amely Magyarországon (Taszár) szolgált. 2002. október 23.-án (mily érdekes véletlen!) foglalta el főhadiszállását a dandár, és kezdte el munkáját az a kiképzőközpont, melynek feladata volt a Szabad Iraki Haderő kiképzése. Tényleg, ez a hadsereg hol van? Hova lett?

Kitoloncolás

Öttagú magyar családot toloncoltak ki a mai nap Kanadából. A kanadai közszolgálati web-oldaláról a valódi ok nem derül ki. Csak annyi, hogy menekült státuszuk elismerését kértek két évvel ezelőtt, arra hivatkozva, hogy félnek a Mo.-on tapasztalható erőszakos cselekményektől. A kanadai hatóságok, most elutasították a kérelmet, és felkérték a családot, hogy hagyja el az országot. A családfő (Aranyi Csaba) kijelentette, ahogy visszaérkeznek Mo.-ra elindítja a hivatalos kivándorlási kérelmet.

Nem értem

Azt írja a világsajtó (pl. két canadai web-oldal), hogy az augusztusi Real Madrid meccs Budapesten valójában egy jótékonysági meccs lesz Puskás Öcsi orvosi kezelésének, kórházi számláinak fedezésére. A "bulit" a multimilliomos Demján Sándor szervezi - jelenti a mai sajtótájékoztatóról a Reuters. Én nem teljesen értem ezt, hiszen Öcsi Mo.-on van, itt kezelik, - és a magyar állam igazán átvállalhatná a költségeket, ahelyett, hogy Stadiont neveznek el róla. (már életében). Saját élője nem lehet egy országnak? …….csak halottja? Szomorú! Nagyon szomorú!



Ui. Megnéztem az erről a hírről szóló magyar oldalakat. Egyik sem említi, hogy Puskás 1957-ben disszidált, és a Real játékosa volt. A külföldi jelentések viszont nem hagyják ki! Sőt, a Reuters azt is megemlíti, hogy Puskás az egyetlen játékos, aki EK döntőben 4 gólt rúgott 1960-ban a Real színeiben a Eintracht Frankfurt ellen (7:3).

Mátyás király regisztrálva

29 új gyűjteménnyel gyarapodott az UNESCO’s Memory of the World Register. Az ENSZ 1992-ben hozta létre a világ dokumentációs örökségeinek megvédését és népszerűsítését. A valódi ok, hogy a különböző népek, nyelvek és kultúrák írott emlékei könnyen az enyészeté válhatnak, megsemmisülhetnek, tönkremehetnek, ha azok összegyűjtését, védelmét, tartósítását és tárolását nem oldják meg. A listán összesen 120 értékes gyűjtemény található, amelyre az idén került föl a Vatikán után a reneszánszkor második legnagyobb könyvgyűjteménye: Mátyás király korvinái.

A Gripenek árnyékában

A Gripen-ekről olvasható a prágai Napi Monitor-ban. A lényeg, hogy ismét repülnek. Csehország az első a volt Varsói Szerződés országai közül, ahol már elkezdték a brit-svéd gyártmányú NATO kompatibilis vadászgépek „beüzemelését”. A csehek 14 gépet „leasing”-elnek, azaz kölcsönbérleti szerződéses alapon biztosítják légterüket. Ebből hat már megérkezett rendeltetési helyére, de első útjuk során - Svédországból - „kommunikációs” hibák merültek fel, így átvizsgálásuk idején alatt nem szállhattak fel. A cseh védelmi minisztérium szerint azonban semmi gond. Ez új gépeknél (gyakran) előfordul, de június végétől már rendszeresen őrzik majd a cseh légteret. Ami az angol nyelvű jelentésben érdekes, hogy az ügyben megszólalt az árnyék kormány védelmi minisztere is. Eszerint a cseh ellenzék, - brit mintára - árnyék kormánnyal vesz részt a politikai életben. És, ami még érdekes: vannak olyan ellenzéki vélemények, hogy mivel elsőként Csehországnak szállítják a Gripeneket, így a ki-nem-probált vadonatúj gépek „piti” meghibásodásai miatt sokkal nagyobb rizikót vállaltak a csehek magukra, mint a többi volt Varsó Szerződés tagállam, melyeket csak ezekután fognak a svéd-brit vadászgépekkel felszerelni, mint pl. hazánkat.

Toborzás

Tony Blair találkozni akar az új EU tagokkal, és megnyugtatni azokat, hogy Nagy-Britannia nem ellenük, hanem értük (is) küzd. Szó sincs arról, hogy kevesebbet kapjanak az újonnan belépők. A britek egy liberális gazdaságpolitikájú EU-t képzelnek el, a nagy szociális biztonságot adó francia-német modellel szemben. A múlt heti költségvetési vita London és Párizs alapvető nézeteltérésén bukott meg. Blair-ék csak akkor hajlandók lemondani a (Thatcher idejében kialkudott) EU-s támogatásról, ha az egész támogatási rendszert felülvizsgálják. A brit álláspont szerint elfogadhatatlan, hogy az EU befizetések 40 % megy az agrártámogatásra, miközben a lakosság, a keresők 5 %, azaz öt százaléka él és dolgozik a mezőgazdaságban!

Monday, June 20, 2005

Remény

Sajtótájékoztató volt ma Moszkvában, ahol a kulturális és tömegkommunikációs miniszterhelyettes Leonyid Nadirov bejelentette, hogy Oroszország valószínűleg még az idén visszaadja a Sárospataki Reformárus Kollégium Könyvtárának 134 kötetét, ami a II. világháború után, mint hadizsákmány kerül az akkori Szovjetunióba. A visszaszolgáltatást már jóváhagyta az Állami Duma illetékes bizottsága, és most már csak a parlamentnek (plenáris ülésen) kell megvitatnia a nyáron vagy legkésőbb ősszel. Ez kissé ellentmond a Klubrádió pénteki hírének.

William Penn Association

Vajon hányan ismerik a William Penn Association-t? Amerikában, különösen Pittsburgh-ban és környékén, valószínűleg sokan, főleg magyarok. Legalábbis erre következtetek a PittsburghLIVE.com oldalán talált mai hírből. A Daily Courier-ban megjelent cikk „Magyar örökségre emlékeztek” címet viseli, amelyből megtudható, hogy a Connellsville-i St. Emery (Szent Imre) temetőben egy 1907-es bányaszerencsétlenség áldozataira emlékeztek. Elsősorban feleségek vettek részt az istentisztelettel egybekötött megemlékezésen, kiknek férjeik a közeli Pittsburgh-ban vettek részt a William Penn Szövetség gyűlésén. Mint rövid „surf”-ölés után megtudtam, a társaságot magyarok, magyar bányászok alapították, amolyan érdekvédelmi szervezetként, és az 1907-es bányaszerencsétlenség 239 áldozatának több mint a fele magyar volt. Az emlékükre emelt első emlékműhöz adományával még I. Ferenc József császár és király is hozzájárult. A szerencsétlenség okai közt említik, hogy honfitársaink nem voltak (szak)képzett bányászok, a többség földműves volt, akik az újrakezdésért, a szabad, békés életért mindenre kaphatók voltak. Érdekelt, hogy miért épp a William Penn nevet választották. Nos, erre is hamar választ adott az Internet. Egy gazdag angol úriember volt, aki összetűzésbe került a királlyal, mert nem akart áttérni az anglikán vallásra, végül Amerikába telepedett le. Azt a területet, erdőséget, amit magának tudhatott, róla nevezték el Pennsylvania-nak („Penn erdőség”). És mivel Pennsylvaniában, mint az amerikai alkotmány előhírnöke, William Penn meghirdette a vallásszabadságot. A mostani megemlékezésen Jalso Sándor református lelkész jóvoltából magyarul is elhangzott az imádság.

Sakkban tartva

Hát ez felettébb érdekes! Megint Indiából (indiai web-oldalról) tudtam meg, hogy Korcsnoj vezet, és úgy néz ki, meg is nyeri Pakson a Sakknagymesterek Marx György Emlékversenyét. Kelt kedvéért (lásd "Szégyen" comments), ismét a hirkereso.hu oldalon próbáltam rálelni az idekapcsolódó magyar hírekre. Amikor beírtam Korcsnoj nevét - szépszámú oldal, cikk jelent meg az aktuális témával kapcsolatban, viszont “Marx”-ot írtam be, egyetlenegy paksi, vagy sakk hírt sem adott ki a kereső.

Kívülről nézve

Olvasom a Reuters napi összefoglalóját (angolul) Magyarországról. Igaz a jelentés alján ott áll, hogy ez valójában a Népszabadság szolgáltatása, és így a hírek pontosságáért a nagy nevű és múltú hírügynökség felelősséget nem vállal. Ennek ellenére, érdekes volt összehasonlítani a kecskeméti MSZP-s találkozóról írtakat (vagy fordítottakat).
Talán a legfeltűnőbb, hogy amíg a Népszabadság “nemzeti baloldal”-ról beszél, ír, addig az (ugyancsak Népszabis) angol nyelvű változat “left-wing”-ről, azaz “balszárny”-ról, (a szocialista párton belüli balszárny) - aminek ugye egy kicsit más csengése van. Sőt, keveredik is a fordításban, hiszen, míg magyarul Gazsó Ferenc “baloldali értékek”-ről beszélt, addig az angol változatban már “left-wing values" lett belőle. Ez, pedig azt jelzi a magyarul nem értőknek, hogy Gazsó a “balszárny” (esetleg “nemzeti baloldal”) értékeiről beszélt.


A Reuters (Népszabadság) hazai körképébe, sajtószemléjébe mára a következő témák kerültek be:
1. Socialist left-wingers (a szocialista balszárny - Kecskemét)
2. Az képviselők igazmondására tett MSZP-SZDSZ javaslat
3. Az adóreform (bejelentésének) elhalasztása
4. Valamennyi 2004-es áfát a PM május közepéig visszafizette
5. A BKV metrókocsi tendert irt ki
6. Bábolnát “részletek”-ben, részlegenként is el lehet adni, miután az egész Rt eladása nem sikerült.

Sunday, June 19, 2005

Hiányérzet

Ma hatvan éves, a burmai békeharcos (mily ronda szó!, és mennyire lejáratott), a világ egyetlen börtönben (házi őrizetben) tartott Nobel- Békedíjasa: Aung San Suu Kyi, akit csak Lady of Burma néven ismernek nem csak hazájában. Nincs olyan magára valamit is adó újság a világon, mely ne emlékezne meg az ismert polgárjogi harcosról. (ez már mennyivel jobban, szebben hangzik.). A hirkereso.hu három hírt is „kidobott” nevére: Népszabadság (MTI), politikaforum, HVG. Mindhárom méltatásból egy dolgot hiányolok: a „magyar vonatkozást”. Pl. magyar részről hogyan ünnepelték meg e kiváló asszony születésnapját? Erről nem szólnak a jelentések, miközben a világ hírügynökségei beszámolnak arról, hogy (a magyar származású) Tom Lantos amerikai demokrata szenátor hatezer születésnapi képeslapot akart átadni Mianmar (Burma) washingtoni nagykövetségén. De csak a bejárati ajtó elé tudta letenni.

Szégyen

Olvasom az egyik indiai (web)oldalon, hogy Sasikiran nagymesternek rosszul jött ki a lépés a svájci (Svájcban élő) Korcsnojjal szemben és így döntetlenre végződött kettőjük küzdelme Pakson, a Marx György Sakk Emlékversenyen. A dátum mai (június 19), a hírt Paks-ról küldték. A jelentésben több magyar név is szerepel (Zoltan Almasi, Ferenc Berkes and Peter Acs). A hirkereso-hu egyetlen találatot sem adott.

Nagasaki testközelből

Nem mindennapi hírt közöl a Guardian. Megtalálták, és egy japán újság most adja közre annak az amerikai újságírónak a beszámolóját, aki 60 évvel ezelőtt első között járt az atombomba sújtotta Nagasaki-ban. George Weller amerikai tisztnek álcázva járt a helyszínen 1945 szeptemberében, egy hónappal a második atombomba ledobása után. Jelentését akkor a US Army cenzúra nem engedte tovább a csendes-óceáni hadjárat hőse, McArthur tábornok közvetlen parancsára, aki úgy látta, hogy a riport „rossz hatással” lenne az amerikai közvéleményre. A lesújtó beszámolóban a szemtanú szerző „disease X'' –nek („Röntgen-kór”) nevezte a robbantás után egy hónappal még mindig pusztító betegséget. A Pulitzer díjas haditudósító Weller 2002-ben halt meg Rómában, és fia a hagyatékok közt találta meg az értékes kortörténeti dokumentumot. Egy japán újság vállalta, hogy sorozatot indít belőle, és angol nyelvű web-oldalán angolul is hozzáférhetővé teszi, tette.

Örömhír

Kiszabadult és úton van Melbourne felé Douglas Wood US-ben élő ausztrál állampolgár, akit Irakban ejtettek túszul hat hete. Szabadulásában nagy szerepet játszott egy ausztrál iszlámvezető Sheikh el-Din Al Hilaly, aki Irakba ment, hogy a helyszínen tárgyaljon a túszejtőkkel. A nem éppen veszélymentes mentőakció végül is sikerrel járt, és habár katonai akcióval szabadult Wood, a sejk közbenjárása nélkül nem biztos, hogy élve találtak volna rá. Nagyon büszke vagyok az ausztrálokra, az összetartásra, az egymás (meg)segítésére, - függetlenül a származásra, vallásra……….

Demokrácia

Gondoltam, mielőtt beírom a már lassan kétnapos hírt, miszerint amerikai kezdeményezésre „Demokrácia Alap”-ot tervez létrehozni az ENSZ, megnéztem a hirkereső.hu-ban, vajon beszámolt-e erről a magyar média? A „demokrácia” szóra, azonban egész más témát dobott ki a keresőprogram: a „kétpártrendszer rémét”. No, ezzel kapcsolatban is van néhány gondolatom, megjegyzésem, de előbb lássuk az „elfelejtett” külföldi hírt.

Tavaly szeptemberben, az ENSZ-ben elmondott beszédében Bush elnök javaslatot tett a „Demokrácia Alap”-ra, mely segítené az ENSZ munkáját a demokrácia terjesztésében és megvalósításában az arra rászoruló országokban. Múlt csütörtökön az Egyesült Államok levelet jutatott el Kofi Annan-hoz, melyben értesíti, hogy 25 ország – köztük Magyarország is ! – támogatja az Alap létrehozását. Különben az US nagyszabású reformokat vár el az ENSZ-től, többek között a Biztonsági Tanács állandó tagjainak két-három országgal való bővitését, mindenekelőtt Japánnal.

És, most néhány szó, észrevétel a „kétpártrendszer”-hez.

Ismerve a "nyugati” demokráciákat, és (egy picit) a választási rendszereket, az a "tiszta” (pure) kétpártrendszer, amiről a napokban OV is beszélt, NEM LÉTEZIK !!! Az igaz, hogy markásan kirajzolódik a "két oldal” (a vállalkozó-barát jobboldal, és a munkavállaló-barát baloldal), de gyakorlatilag a világon sehol sincs egyetlen párt sem olyan helyzetben, hogy egyedül meg tudja nyerni a választásokat. A politikai paletta olyan színes, a gondolatok, célok annyira változatosak, hogy az OV-i felvetés megvalósíthatatlan a "nyugati” demokráciákban. Sajnos épp az eddigi orbáni politika (a különféle pártok, eszmék "bedarálása” egy "gyűjtőpártba”) váltja ki sokakban azt a félelmet, hogy a "kétpártrendszer" antidemokratikus, diktatórikus elemek melegágya. Ha nem is az "egypártrendszert”, de az "árkok fennmaradását”, a "jó és rossz oldal” állandósulását hordozza magában ez a gondolat. Ettől már csak idő kérdése, amikor (populista módon) "fekete-fehér"-re osztja fel a propaganda az országot és népét. "Aki magyar rám/ránk szavaz”, ill. az egypártrendszerből ismert ideológiai, "elvi tézis”, hogy "aki nincs velünk, az ellenünk van” – vagy ennek a hatalmon lévő (kádári) "békítő, nyugtató” változata: "aki nincs ellenünk, az velünk van”. (de mindenképpen "MI” (a hatalmonlévők) vagyunk a jók!)

Szóval, véleményem szerint ez a gondolat, elképzelés NEM segíti a demokráciát, a valódi ("nyugati”) demokrácia kialakulását. Abban igaza van OV-nek (és a kétpártrendszer híveinek), hogy az emberek gondolkodása, hozzáállása (munkaadó-munkavállaló ellentétes érdeke) valóban kétpólusúvá teszi a társadalmat. De abban tévednek e gondolat támogatói, hogy emiatt két nagy pártra kellene felosztani az országot és népét, ahelyett, hogy a demokrácia jegyében a pártok (csak a választások idejére!) szövetségest keresnének azon pártok között, amelyeknek hasonlóak az elképzeléseik a közös cél: az ország és a nép életének jobbá tételére.

PS. Még mielőtt valaki is a US-t hozná fel a kétpártrendszer példájaként. Amerikában is rengeteg párt van, indul a választásokon, de csak kettőnek van "súlya”. És egyik sem próbálja "bedarálni” a többi kicsit. Itt lehet utánanézni, hogy "igazat mondok”. ;-))

Saturday, June 18, 2005

Rövidítés

VOA - eddig úgy tudtam, hogy ez az Amerika Hangja (Voice of America) angol rövidítése. Azonban most olvasom az iráni turisztikai hivatal web-oldalán, hogy a helyszínen, megérkezéskor kapható indonéz vízumnak is ez a neve VOA (visa-on-arrival). Ez azt jelenti, hogy aki Indonéziába akar menni, annak elég csak megérkezésekor a reptéren, vagy a kikötőben beszerezni az indonéz vízumot. A hír apropója, hogy újabb tizenegy ország állampolgárai élvezhetik ezt a „kiváltságot”. Mégpedig: Saudi Arabia, Kuwait, Belgium, Spain, Portugal, Russia, Egypt, Austria, Ireland, Qatar and Luxembourg.
A magyarok 2004 februárja óta élhetnek ezzel a lehetőséggel 20 másik ország állampolgáraival egyetemben (Argentina, Australia, Brazil, Canada, Denmark, Finland, France, Germany, Italy, Japan, New Zealand, Norway, Poland, South Africa, Republic of Korea, Switzerland, Taiwan (Pr. of China), United Arab Emirates, United Kingdom and United States of America).
Kétféle vízum váltható megérkezéskor: egy 6 napos (USD 10.00) vagy egy 30 napos (USD 25.00). A belépéskor váltható vízummal az idegenforgalmat szeretnék elősegíteni.

Ahol a kapus a legfőbb érték....

Malaysiában is döglődik a futball, amit az alacsony színvonalnak tudnak be. No, nem a nemzeti tizenegy trénerje, Bicske Bertalan miatt, aki a Malaysia - Singapore mérkőzésen annyira ideges lett a rossz játék miatt, hogy bedobott a pályára egy üveget, és fellökte az egyik szingapúri játékost. A hazai csapatok gyenge teljesítményét a túl olcsó külföldi játékosok szerződtetésével magyarázzák, ezért a következő szezontól új „vásárlási” szabályok lépnek életbe. Eszerint Európából csak első és másodosztályú játékosok, Afrikából és a Közel-Kelet-ről kizárólag a legfelső osztályban játszók, Ázsiából, pedig csak nemzeti válogatottak, vagy ex-válogatottak jöhetnek. Egyik malaysiai csapatnak sem engedik meg, hogy külföldi kapust szerződtessen.

Nézőpont kérdése

Nagy figyelemmel kisérem a választott hazámban zajló eseményeket, és annak nemzetközi, de elsősorban magyarországi visszhangját, „tálalását”. Ezért különös érdeklődéssel olvastam a Népszabadság pekingi tudósítójának értekezését „egy kínai kém”-ről.

Kezdjük ott, hogy ellentétben a Népszabiban közöltekkel, Chen Yonglin nem a canberrai (kínai) nagykövetség első titkára volt, hanem a sydney-i főkonzulátus bizalmi alkalmazottja. Aztán nem szokás, mert nem lehet, „menedékjogot” kérni vagy kapni. Hiszen ez nem „jogi” kérdés, hanem egy státusz, egy állapot, amit egy ország (jogi alapon) elismer vagy sem. Tehát, (politikai) menedéket kérhetek, de menedékjogot nem. Esetleg a menedékhez való jogom (menekült státusz)elismerését kérvényezhetem. Lehet, hogy hülyén hangzik, és kukacoskodásnak tűnik, de helytelenül használjuk magyarul ezt a kifejezést.

No, de nem ez az igazi bajom a cikkel, hírrel, hanem annak tálalása: egy „elkésett, hidegháborús időket idéző, napjainkban már(-már) mosolyt fakasztó, kézlegyintéses kém-story”-nak állítja be a Népszabadság pekingi tudósítója a történteket. Pedig nem az !!! Chen Yonglin nem kevesebbet állít, ill. állított, minthogy Ausztráliában élő kínaiakat raboltak el, ill. csempésztek ki az országból Peking utasítására, majd vetettek börtönbe Kínában. Az ausztrál sajtónak azt nyilatkozta, hogy attól tart, ez vár rá is, mivel tudomása szerint évente több ilyen emberrablás történik Ausztráliában, és szerinte ezer kínai kém dolgozik az ötödik kontinensen. A sydney-i kínai főkonzulátuson Chen volt a „Falun Gong” szekta-ügyek felelőse, azaz jelentett az Ausztráliában működő, és szárazföldi (kommunista) Kínában betiltott vallási csoportról. Chen attól tartott, hogy hazatérte után „mint specialista” továbbra is ezzel kellett volna foglalkoznia. Ha pedig ellenszegül, akkor ugyanaz a sors, meghurcoltatás, átnevelőtábor várna rá, mint a szerencsétlen, jóhiszemű, senkinek sem ártó Falun Gong hívőkre.

A pekingi tudósító aztán megállapítja, hogy „….Az elmúlt évtizedekben a nyilvánosságig is eljutó kémtörténetek, illetve a kémhisztériák alanyai többnyire kínaiak voltak……” , és a hatvanas évek Népszabadságát idéző „Kékfényes” Szabó és Pintér stílusában írja meg az utolsó bekezdést. Arról megfeledkezve, hogy közben még két kínai diplomata jelentkezett (politikai) menekült státusza elismertetésére. Mindketten alátámasztják Chen állítását, és cáfolják a canberrai kínai nagykövet, ill. nagykövetség nyilatkozatát, mely szerint semmilyen bántódás nem éri őket hazatérésük után. Aki felnőtt fejjel élte át, ill. meg a Rákosi-Kádár korszakot, azok tudják, hogy mit jelent egy ilyen „állami garancia”.

Bocsánatkérés

Most kaptam egy e-mail-t, ami igencsak elgondolkoztatott. Egy nyugalmazott US tábornok bocsánatkérése. Mivel a levelet nem tudom ide „forward”-olni (meg hosszú is), ezért megkerestem a net-en. Gondoltam, hogy nem csak hozzám jutott el, hiszen mondanivalója igaz, - na jó! - sok igazság van benne. A Google-val hamar rátaláltam! Méghozzá az amerikai konzervatívok web-oldalán. Kár, hogy nincs meg magyarul. Kár, hogy a magyar média nem ismerteti a „másik oldalt”, csak mindig a napi politikának megfelelő már-már propagandát. Még mindig fekete-fehérben gondolkozunk. Néha az olvasói levelek között találni „más” véleményt, - persze azok is „megszűrve”, a lap „profiljának megfelelően”, azt szem előtt tartva (ki)válogatva…..

Mégis néhány szó, gondolat a mellékelt bocsánatkérő levélből. A nyugalmazott tengerészgyalogos tábornok mélységesen elítéli, és egyúttal bocsánatot kér az iraki börtön(ök)ben történet kegyetlenségek miatt. Majd (némi iróniával) felsorolja, hogy még mi miatt kér bocsánatot, ill. sajnálja, pl. hogy a muszlimok életéért harcoltak (bombáztak) és közben katonái, fiai vére folyt (Boszniában, Koszovóban, első Öböl háború, Kuvait stb.). Sajnálja, hogy ezekről manapság (már) nem beszélnek, helyette néhány „baloldali felfújja” a „börtön-story”-t, amit aztán átvesz a CNN és a NY Times. A bűnösöket természetesen meg kell büntetni, hiszen szégyent hoztak a hazára és nem utolsósorban a Hadseregre. De, ez a bűn mi ahhoz képest, amit a felheccelt, félrevezetett(?) arabok követtek/követnek el: a US katonák holttestein ujjongva ugrálnak, túszokat fejeznek le, vagy az öngyilkos merénylők saját arab testvéreiket irtják stb. – és emiatt nem háborodik fel a világ, a média, - ezek mellett csak úgy elmennek, elsiklanak…… A világ nem értékeli, nem becsüli, hogy van egy ország, egy társadalom, amely a szennyesét a világ elött (őszintén) kiteregeti.

Friday, June 17, 2005

Ahol a bőrszín nem számít

Színesbőrű a York-i érsek. Ez a nap híre az Egyesült Királyságban. A Church of England, - melynek világi feje a királynő (II. Erzsébet), és első egyházi embere a Cantenbury-i érsek (Rowan Williams), - az egyház ranglistáján a második hely York-i érseké. Ilyen magas egyházi rangot még nem töltött be feketebőrű az Egyesült Királyságban. Az 57 éves John Sentamu ugandai születésű, és bírósági ügyvédnek készült, és Idi Amin ellenes kritikáitól vált híressé, mielőtt a UK-be érkezett volna 1974-ben. (Talán még vagyunk, akik emlékeznek erre a névre: “Idi Amin”.) E magas egyházi posztra Tony Blair ajánlotta Sentamu-t, az eddigi birminghami püspököt, a királynőnél, aki a javaslatot el is fogadta. Sentamu közkedvelt Birmingham-ben, mivel az MG Rovers autógyár bezárásakor a munkások körében kifejtett tevékenységét még ma is nagy megbecsülés övezi. Bővebben a BBC híroldalán angolul.

Megjegyzés: Vajon hány cigány származású (tisztségviselő) van a történelmi egyházakban Mo.-on?

Thursday, June 16, 2005

Nyílt e-mail

Kaptam egy emilt Izraelből. A nemrég Budapesten járt ismerösöm aggódik, hogy vajon édesanyja sírját is ledöntötték-e. (Apjának még sírja sincs. 10 éves volt, amikor 1942-ben édesapját behívták munkaszolgálatra. Azóta nem hallott róla.)
“Mit szólsz hozzá?” – kérdezi emiljében.
Hogy “helyzetjelentést” írjak, végig néztem a net-et. A blogok nem reagálnak a történtekre, még csak meg sem említik, miközben állítólag “internetes napló” a magyar nevük. Sőt, az egyik hozzászóló is itt ezt jegyezte meg, “rótta fel" nekem.
No, ezennel megörökítem e nem mindennapi eseményt “blog”-omban. Méghozzá nyílt emil formájában.



Mit szólsz hozzá? - kérdezed.
Nem tudok mit hozzászólni!!!
Engem igazán a nagy szám (130 darab!), ami meglep, és az, hogy nem csak ledöntötték, hanem össze is törték. Nem volt a környéken senki, aki hallotta volna, hogy ott "dolgoznak"?
Ez számomra a hihetetlen !
A Hitközség embere azt nyilatkozta, hogy vasárnap bezárták, és csak szerdán nyitották ki újra a temetőt egy ünnep miatt (Shavuot - Te biztos jobban tudod). Ha ez így van, akkor a bitangok tudták, hogy ilyenkor a temetőőrön kívül nincs ott senki. Én például nem tudom, hogy mikor van nyitva, vagy csukva egy temető. Kivéve azt, hogy a keresztény temetőkben vasárnap nincs temetés, az izr.-i pedig szombaton zárva. Ha a tettesek valóban tudták (kifigyelték?), hogy mikor csinálhatnak ilyen galád pusztítást, akkor azoknak nagyon kellett ismerniük a Hitközség "szokásait".

Ami érdekes: a magyar újságok, internetes mutációik, online változataik, szerda este NEM hoztak helyszíni képeket. Csak a zsidó (izraeli) (internetes) újságokban láttam a pusztítás képeit. Azokon, pedig jól látszott, hogy nem a gazzal benőtt részeken törtek-zúztak. Vagyis nem a 1944-ben temetettek parcelláiban. Emlékszel, mikor ittlétedkor meg is jegyezted, hogy “....az “Aranyvonat” kárpótlásáért - az US kormányától - kapott pénzt nem az egykori tulajdonosoknak, ill. azok (közvetlen) hozzátartozóinak adták, hanem a Hitközség(ek)nek. Abból a pénzből, pedig (végre) rendbe lehetne hozni az izr. temetőket , mert bizony elég elhanyagoltak, hiszen azokat a parcellákat, ahol már nincsenek hozzátartozók, túlélők, benőtte a gaz, - és senki sem gondozza. Pedig ebből a pénzből, sőt annak töredékből is rendbe lehetne tenni az egész sírkertet. Széppé, átláthatóvá. ……”

Mondom, engem a meggyalázott sírok nagy száma zavar, sokkol. 132 sír(kő)!!! Ehhez nem öt perc kell(ett). Ezen rendesen dolgoztak .... és senki sem vette észre, senki sem hallotta (se a temetőőr, sem a környéken valaki is, - a közelben levő Atheneum nyomdában hétfőn és kedden nem volt ünnep - tetszik érteni? Éjszaka pedig messzire elhallatszik a súlyos gránit és márvány kövek, lapok zuhanása, széttörése.

Nekem valahogy nem tetszik. Valami nem logikus. Nem tudom, mi van mögötte, de biztos, hogy nem egyszerű "gyerekcsíny".

Hát, ezt szólom hozzá..... szomorúan és sok kétséggel.

Wednesday, June 15, 2005

Egymilliárd dolláros üzlet

A világ legnagyobb és leghíresebb légi bemutatóján (és vásárán) a párizsi Le Bourget repülőgép kiállításon a MIG gyár bejelentette, hogy egymilliárd dolláros szerződést irt alá Szlovákiával, a szlovák légierő modernizálására. A tavaly óta NATO-tag Szlovákia, anyagi nehézségekre hivatkozva meg sem kisérelte légierejét nyugati gyártmányokra lecserélni. A szovjet adóság törlesztése fejében még Csehszlovákia feloszlásakor, 1993-ban, kaptak 21 darab MIG-29-est, amiknek karbantartását és modernizálását, nyugati szintre hozását, az orosz fél vállalt. A NATO-gépek színvonalára hozásában a MIG-nek besegít néhány nyugati cég is, mint pl. BAE Systems, Rockwell Collins, HR Smith Group és a Goodrich. A gyár reméli, hogy a többi egykori Varsói Szerződés tagállammal (Bulgária, Lengyel- és Magyarország) is sikerül hasonló szerződést kötnie. Különben a MIG megrendelésekben reménykedik a Közel-Keletről, Közép-Ázsiából, Afrikából és Dél-Amerikából (is).

Tuesday, June 14, 2005

Amiről nem illik beszélni ....... ;-)

Legyőztek az oroszok!

Egy kis orosz falucska – ne kérdezd, hol van! – lakói elkészítették a világ legnagyobb rántottáját. ** Két hétig tartott az előkészület, és az egymást váltó húsz szakács több mint 11.000 tojást használt el hozzá. Ezzel megdöntötték a magyarok által 2003-ban Siófokon felállított világrekordot, amihez csak 5.000 tojást használtak fel.

**az oldalon fotók is találhatók a "Slideshow"-ra kattintva.