Nyílt levelezés titkos ügyekről
Az amerikai külügy várja és válaszolni is fog arra a beígért levélre, amelyet az EU soros (brit) elnöksége küld majd a napokban – jelentette ki a külügyi szóvivő: Sean McCormack, Washingtonban. Ez volt a reakció arra a lassan egy hónapja tartó bizonytalanságra és vitára, hogy a CIA vajon tartott-e fenn internáló tábort vagy titkos börtönt Kelet-Európában, mint azt november 02-án a Washington Post egyik cikke állította. Időközben kiderült, hogy a feltételezett CIA repülőgépek többször is leszálltak EU-s országokban illetve átrepültek felettük. A botrány akkor kezdett igazán dagadni, amikor a new york-i székhelyű Human Rights Watch (emberi jogokat figyelő) szervezet a WP cikkére reagálva két kelet-európai országot (Lengyelország és Románia) is megnevezett, ahol lehetséges, hogy CIA kihallgató központ működött. A HRW szervezet a repülőgépek repülési naplója alapján jutott erre a következtetésre. Az EU is felfigyelt az ügyre, miután több nyugat-európai kormány is jelentette “gyanús” amerikai gépek landolását az elmúlt néhány évben. Az EU emberi jogokat figyelő és ellenőrző szerve, az Európa Tanács – mely a beígért levelet most fogalmazza – hét tagországot (Germany, Austria, Denmark, Ireland, Italy, Norway, Spain, and Sweden) nevezett meg, amelyek légtere megnyílt a CIA gépek előtt. Érdekes, Magyarországot nem említi a Boston Globe tudósítása, arról itt lehet olvasni.Az amerikai külügyi szóvivő azután nyilatkozott, hogy az új német külügyminiszter, Frank-Walter Steinmeier, kedden 45 perces megbeszélést folytatott Washingtonban amerikai kollegájával Condoleezza Rice-szal. A szóvivő, - akárcsak Rice -, nem mondott semmi konkrétumot, csak olyan sejtelmes megjegyzéseket tett, mint “…Ez a mostani, terror elleni háború másféle háború, mint amilyent a történelemben eddig bárki is folytatott….” “…..Egészen másféle az ellenség (is)….” “….Ebben a háborúban a nemzet erejének/hatalmának valamennyi fajtáját használjuk ez ellen az ellenség ellen……”
A Boston Globe tudósítása emlékeztet arra, hogy a németek már magyarázatot kértek (de nem kaptak) egy arab származású német állampolgár elrablása és öt hónapig fogva tartása miatt. A tévedésről szóló bocsánatkérésen kívül több felvilágosítást nem kapott a német fél. Ennek ellenére nem valószínű, hogy Condoleezza Rice jövő heti európai látogatását ez megzavarná, vagy befolyásolná. Az amerikai külügyminiszter felkeresi Németországot, Romániát, Ukrajnát és Belgiumot.
.
Fejlemény
Az amerikai külügyminiszter jövő heti európai útjáról beszámol a Magyar Nemzet is. Ami feltűnt: a meglátogatandó országok neve (Belgium, Lengyelország, Románia) eltér az általam fentebb közöltekétől. Csak egy kattintás az US State Department oldalára, ahol hétfői dátummal (november 28) az általam (és a Boston Globe által) megnevezett országok szerepelnek.
3 Comments:
BBCNews: CIA flights 'landed in Germany'
(Igaz arrol nincs szo, hogy ki volt rajtuk es hova vittek.)
Köszi! Most még várok egy kicsit, hiszen ma (vasárnap) érkezik Rice Európába és az előzetesek szerint "bekeményit". Ezért kiváncsian várom a fejleményeket. Szerintem az európaiak kicsit messzire mentek. (erről szól majd Rice is) Ugyanakkor egy fontos témát vetettek fel, (amiről már irtam a "vihar a CIA körül") hogy újfajta "harcmodor" kell a láthatatlan ellenség, a terror ellen. Gyors reagálás, a megelözéshez az elkövetésekröl időben tudomást szerezni. Ehhez nem biztos, hogy az eddigi "methodusok" megfelelők. Ezt támasztják alá a tegnap és ma éjszakai hirek, cikkek:
Observer
Telegraph
Viszont tisztázni kell két kemény esetet, egy német-arab (téves) elrablását, valamint egy arab (menekült) imám ugyancsak elrablását Olaszországból. A helyzet bonyolult, de remélhetőleg NEM fokozódik ;-) - hanem tisztul.
Szerintem két etikai probléma merül fel itt:
1. - Ha valóban vannak CIA börtönök, akkor eddig valamelyik európai ország valszleg hazudott, de ennek a következményei (szavazati jog megvonás) már bevannak lebegtetve.
2. - Ha Amerika úgy gondolja, hogy szüksége van egy extra-titkos, amerikai földön kívüli börtönhálózatra, akkor fel kell adnia az "emberi-jogok következetes élharcosa" pozíciót (pl. a Fehér ház aktuális nyilatkozata). Ez két külön ló, egy seggel nem lehet megülni őket.
Egyébként engem Rice friss nyilatkozata (European allies [should] "back off" over the issue) eléggé felhúzott. Olyan ez mint amikor valakinek suttyomba a szőnyegére piszkítasz és felelősségre vonáskor még neked áll feljebb....
Post a Comment
<< Home